PastelKöy'de Oyun

17Ocak2023
pastelköy

Galerida üç tür oyun oynanır;

1) Yapılandırılmış oyunların kuralı bellidir, oyun kuralını anlayıp takip etmek çocukların koordinasyon, planlama, takip, uygulama becerilerini geliştirir. Bunlar kurallı grup oyunları, parkur oyunları, kutu oyunları ile örneklen
2) Yarı yarpılandırılmış oyunlar çoğunlukla akademik etkinlikleri işlerken bir öğretim yöntemi olarak işe koşulmaktadır.
3) Galerida çocuklarımızın en önemli ihtiyacı olan yapılandırılmamış (serbest/kurgusal) oyunlar çok ama çok önemsenir.

Galerida her gün sabah ve öğleden sonra çocuklarımız 20’şer dakika yapılandırılmamış kurgusal oyun oynamaları için serbest bırakılır. Bu oyunlarda öğretmenler eğitimini almış oldukları BSÇ (Ben Sorun Çözerim) yöntemiyle çocuklara koçluk ederler. Ancak Çarşamba günleri Galerida çocuklara mümkün olduğunca sorunları kendilerinin çözmesi için fırsat vermek, onların oyun becerilerini ve akran etkileşimlerini en doğal şekliyle gözlemlemek için “MÜDAHALESİZ GÖZLEM GÜNÜ” uygulaması yürütülmektedir. Bu özel günde öğretmenlerimiz ve uzmanlarımız çocuklarımızı “OYUN GÖZLEM FORMLARI” yardımıyla sistematik gözlemleyip notlarını alırlar. Bu notlar PDR birimimize iletilir ve bu gözlemlerin sonuçları “düzenleme-müdahale-iyileştirme” programlarımız için altın değerinde yol haritalarıdır!

oyun gözlem formu


NEDEN TUZ ODASI?
  • Hem kum alanı gibi bir duyu oyun alanımız olsun,
  • Hem de oynadığımız materyal kum gibi bakteri üretmesin,
  • Hatta bununla yetinmeyip var olan bakterileri yok eden bir doğal dezenfektan olsun,
  • Tüm bunların bizi götürdüğü adres tuz terapisi...
  • Bir çok Avrupa ülkesinde akciğer/astım hastalarının, sık solunum yolu enfeksiyonu geçirenlerin, maden ocağı gibi kapalı havasız ortamda çalışanların; tuz terapilerini yani tuz odası seanslarını devlet finanse etmektedir. Tuz terapisinin solunum yolu detoksu özelliği sayesinde salgın hastalıkları büyük ölçüde azalttığı belirtilmektedir. Çocuklarımızın haftada 2 kez 15’er dakikalık tuz odası seansları mevcuttur.
  • pastelköy