Kurucularımız

18Ocak2023

Pastelköy’ün kurucuları Okul Öncesi Eğitim ve Çocuk Psikolojisi alanlarının tam içinden, kalbinden gelen uzman eğitimcilerdir. Gelin okulumuzu kimlerin yönettiğine bir bakalım;

pastelköy

Dr.Esin Bağcan Büyükturan

Lisans Eğitimini Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Yüksek Lisans ve Doktorasını Ankara Üniversitesi Eğitimde Psikolojik Hizmetler Bölümü’nde tamamlayan Dr Büyükturan, 18 yıl Türkiye’deki farklı üniversitelerde Eğitim Bilimleri alanında akademisyenlik yapmış; birçok öğretmenin ve bilim insanın yetişmesine ışık tutmuş; lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde dersler vermiş bir bilim insanıdır. Kendisi akademik birikimini alanda kullanarak 2014 yılında Neon Yuva’yı kurmuş ve 8 yıl bu butik anaokulunda kendi tabiriyle çocukları hayata hazırlamıştır. Birçok okul öncesi eğitim kurumuna “Okul öncesi dönemde ölçme-değerlendirme ve destekleme”, “Nereye kadar Montessori?”, “Pozitif Disiplin” ve “Oryantasyon Kabusu” konularında seminerler vermiştir. Sosyal medyada @annebabaatolyesi hesabıyla velilere ve eğitimcilere okulöncesi eğitim konusunda ışık tutmaktadır. Yurtiçi ve yurtdışında 20’nin üzerinde kongre ve bilimsel toplantıda bildiriler sunmuş, İngilizce ve Türkçe dillerinde onlarca makale yayınlamış olan Dr Büyükturan 2022 yılında Yardımcı Doçent Doktor olarak çalıştığı Psikometri Anabilim Dalından istifa ederek ve Neon Yuva idareciliğinden ayrılarak kendisini Pastelköy’ün çocuklarına adama kararı almıştır.

Bu sayede Pastelköy Türkiye’de bir akademisyen tarafından kurulup yönetilen nadir anaokullarından biri olmuştur. Dr. Büyükturan evli, iki çocuk ve bir köpek annesidir.

pastelköy

Zehra Yıldız

Lise eğitimini Çocuk Gelişimi bölümünde, Lisans Eğitimini ise Anadolu üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği bölümünde tamamlayan Zehra Yıldız, henüz öğrencilik yıllarında çocuklarla ilgilenmenin kendisi için bir mesleğin ötesinde tutku olduğunu anlamıştı. Özel anaokullarında yıllarca öğretmenlik tecrübesi edinen Yıldız, kariyerini okul öncesi eğitim kurumlarında yöneticilik yaparak devam ettirmiştir. Eş zamanlı olarak birçok eğitim modülü ve kursu tamamlayan Yıldız, Çağdaş Drama Derneğinin Yaratıcı drama eğitmenliği programını da bitirmiş; drama liderliği ve oyun koçluğu yapmış, drama ve oyun atölyeleri açmış, bu konuda yeni yöntem ve yaklaşımlar geliştirmiştir. Alandaki tecrübesi ile hem özel kurumlarda hem de Üniversitelerin Eğitim Fakültelerinde “dramanın okul öncesi eğitimdeki yeri” konulu çalıştaylar düzenleyerek eğitimler vermiştir. Mesleğinin çok yönlülüğüne katkı sağlaması adına özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde de görev alıp , zihinsel, fiziksel, sosyal, iletişimsel ve duygusal olarak farklılık gösteren çocuklarla çalışma imkanı yakalamış ve özel eğitim alanında tecrübe kazanmıştır. Zehra Yıldız; 2018 yılında Kids World-Batıkent anaokulunun kuruculuğunu üstlenmiştir.

Kendisi 2022 yılında “mutlu çocuklar - mutlu aileler” ilkesiyle yeni hayatlara, artık Pastelköy’de dokunmaya karar vermiştir. Dünyaya çocuklar için geldiğine inanan Yıldız evli ve 3 çocuk annesidir, şimdilik...


NEDEN TUZ ODASI?
  • Hem kum alanı gibi bir duyu oyun alanımız olsun,
  • Hem de oynadığımız materyal kum gibi bakteri üretmesin,
  • Hatta bununla yetinmeyip var olan bakterileri yok eden bir doğal dezenfektan olsun,
  • Tüm bunların bizi götürdüğü adres tuz terapisi...
  • Bir çok Avrupa ülkesinde akciğer/astım hastalarının, sık solunum yolu enfeksiyonu geçirenlerin, maden ocağı gibi kapalı havasız ortamda çalışanların; tuz terapilerini yani tuz odası seanslarını devlet finanse etmektedir. Tuz terapisinin solunum yolu detoksu özelliği sayesinde salgın hastalıkları büyük ölçüde azalttığı belirtilmektedir. Çocuklarımızın haftada 2 kez 15’er dakikalık tuz odası seansları mevcuttur.
  • pastelköy