PastelKöy'de Bir Gün

18Ocak2023

PASTELKÖY’ün minik sakinlerinden Deniz’in bir günü...

pastelköy

Pastelköy’ün minik sakini Deniz; sabah evinden koşarak geldiği huzurlu okuluna; kendisine ait olan KİMLİK TAŞINI EV KUTUSUNDAN ALIP OKUL KUTUSUNA ATARAK giriş yapar.

Günaydınlar eşliğinde sınıfında oluşturulmuş halka sohbetinde yerini alır. Öğretmenin sürprizlerle dolu “bugün bizi neler bekliyor” açıklamalarının ardından gün planlaması yaparlar.

Deniz’in burnuna gelen yaş mayalı ekmek kokusu onu kahvaltıya davet eder ve sınıfça masalarında yerlerini alırlar. Bugün sofra sorumlusu olduğu için çatalları, kaşıkları, peçeteleri Deniz dağıtır.

Göbüşünü afiyetle doyuran Deniz’in zihni iyice çalışırken günün ilk etkinliği başlar. Bu bir deney, IQ mat, Bilsem hazırlığı ya da kodlama çalışması gibi ZİHİNSEL bir etkinliktir.

Ardından Deniz’in rahatlamaya ihtiyacı olduğunu bilen uzmanlar “çamur sınıfta”, “tuz terapisi” gibi bir ERGOTERAPİ etkinliği ile devam eden bir gün planlamışlardır.

Deniz her ne kadar gün içinde duyduğu her cümlenin ardından İngilizcesini de duyup bağdaştırmakta olsa da sırada YABANCI DİLİ belli bir programa dayalı öğretmeyi hedefleyen İngilizce branş dersi vardır. Deniz bu yaşta İngilizce düşünebilmekte hatta İngilizce rüyalar görebilmektedir.

Şimdi Deniz için İNCE MOTOR becerilerini geliştirme zamanı gelmiş çatmıştır. Sanat atölyesinde dün yaptığı alçı heykel kurumuş boyanmayı bekliyordur. Peki haftanın grup çalışması ne durumdadır, ona da el atan Deniz ve arkadaşları için günün en eğlenceli zamanı yaklaşmıştır.

Deniz ve arkadaşları hevesle bahçede OYUN oynamaya çıkar. Çocuk parkında ya da şantiyede oynayabilir, trafik pistinde pedallı araba sürebilir, bostan bitkilerini sulayabilir, hayvanlara yem verebilir, kum havuzunda ya da çamur alanında kirlenebilir, güneş yakıcıysa su parkında çılgınca ıslanabilir. Çimlerde özgürce koşmak bile Deniz için vazgeçilmezdir.

Öğlen yemeği mis gibi kokusuyla yorulan ve acıkan çocukları çağırmaktadır. Deniz Pastelköy’ün mutfağında pişen ev yemeklerini afiyetle yer. Sınıfça sofranın toplanmasına yardım ederler.

Patelköy’de günün ilk yarısı bitmiştir. Geçen yıl bu saatlerde uyuyan Deniz’in bu yıl öğlen uykusu ihtiyacı olmadığından bu saati “modern oyun” sınıfında arkadaşlarıyla lego ve kutu oyunları oynayarak geçirir.

Deniz günün ikinci yarısına bir BRANŞ DERSİ ile başlar, bu spor/jimnastik, satranç, drama ya da müzik/orff derslerinden biri olabilir. Harika geçen bir dersin ardından branş öğretmenine haftaya tekrar görüşmek üzere veda eder Deniz.

Şimdi sırada SOSYAL DUYGUSAL alan etkinliği vardır. Sihirli toz etkinliği, sevgi çemberi ve duygu köşeleri oyunu Deniz’in en sevdiği etkinliklerdir.

Deniz şimdi REGGIO sınıfındadır ve buranın kendisine sunduğu özgürlüğe bayılır. Bu zengin malzemeleri kullanarak arkadaşlarıyla ortak projeler yürütmek, bunları birlikte planlayıp sorumluluk sahibi bir grup üyesi olmak Deniz için doyum vericidir ve bu olanları akşam ailesine anlatmalıdır.

Günün sonu ne çabuk da gelmiş çatmıştır. Sıradaki ANA DİL etkinliği bol sohbet içerikli bir münazara, genel kültür sunumu, mum ışığında hikaye dinleme ya da nezaket ve görgü etkinliği olabilir. Ama Deniz’in favorisi Cuma günlerinin geleneksel kapanış PARTİsidir.

Megafondan gelen Deniz Yılmaz gidiyor sesini duyan Deniz hem arkadaşlarından ayrılmanın hüznü hem ailesine kavuşmanın heyecanıyla okulundan ayrılırken KİMLİK TAŞINI OKUL KUTUSUNDAN ALIR EV KUTUSUNA ATAR...NEDEN TUZ ODASI?
  • Hem kum alanı gibi bir duyu oyun alanımız olsun,
  • Hem de oynadığımız materyal kum gibi bakteri üretmesin,
  • Hatta bununla yetinmeyip var olan bakterileri yok eden bir doğal dezenfektan olsun,
  • Tüm bunların bizi götürdüğü adres tuz terapisi...
  • Bir çok Avrupa ülkesinde akciğer/astım hastalarının, sık solunum yolu enfeksiyonu geçirenlerin, maden ocağı gibi kapalı havasız ortamda çalışanların; tuz terapilerini yani tuz odası seanslarını devlet finanse etmektedir. Tuz terapisinin solunum yolu detoksu özelliği sayesinde salgın hastalıkları büyük ölçüde azalttığı belirtilmektedir. Çocuklarımızın haftada 2 kez 15’er dakikalık tuz odası seansları mevcuttur.
  • pastelköy